ВІННИЦЬКИЙ ПЛАНЕТАРІЙ – скарбниця астрономічних знань

 

Підготував: Любовський І.Є., директор МКП «Вінницязеленбуд» 

Дата публікації: 11.11.2013

 

 

Астрономія - одна з найдавніших та найцікавіших наук. Мабуть, немає такої людини, яка б жодного разу з цікавістю не вдивлялася у зоряне небо.

Вінницький планетарій - єдиний заклад на п’ять навколишніх областей в якому зорі можна побачити навіть серед білого дня.

З моменту його відкриття минуло вже 48 років, 45 з яких лектором пропрацювала Марія Федорівна Левченко. Вона не дозволила згаснути вогню знань з астрономічної науки у стінах цього унікального закладу. Відстояла планетарій у найтяжчі для нього часи, будила науковий інтерес до вивчення зоряного неба у сотень відвідувачів. За це їй щира подяка від усього колективу планетарію та дирекції МКП «Вінницязеленбуд», якому підпорядкований заклад.

Досвід роботи від Марії Федорівни перейняла лектор Почапська Надія Іванівна. Її «зоряний» стаж складає 34 роки, 14 з яких - лектор планетарію. Надія Іванівна пройшла стажування при Київському Національному університеті імені Тараса Шевченка та атестована як лектор Всеукраїнської категорії, вивчала ази астрології при Московському філіалі Мюнхенської Астрологічної Академії. Вона є відмінником освіти, дипломантом Всеукраїнського конкуру на кращу методичну розробку, влітку 2013 року вивчала досвід роботи Варшавського планетарію.

Вже третій рік при нашому планетарії працює астрономічний гурток Вінницького обласного центру технічної творчості учнівської молоді. В ньому безкоштовно займаються учні різних вікових категорій. Навіть сьогодні кожен учень, який бажає займатися астрономією, може прийти у планетарій, ознайомитися з розкладом та умовами роботи і, після подання батьками заяви, працювати в гуртку. До речі, запрошення в гурток це не комерційна реклама, так як гурток працює за безоплатною угодою між МКП «Зеленбуд» та ОЦТТУМ.

 

В жовтні нинішнього року в місті Ужгороді відбувся Всеукраїнський колоквіумі «Космос. Людина. Духовність». На конкурс були запрошені команди з усіх регіонів України, з кожної області по три учасники. Вінниччину представляли троє учнів — переможці обласного конкурсу «Мирний космос»: Олеся Сенченко, Ангеліна Паскаренко та Вікторія Паскаренко. Це учениці ЗШ №8 ВМР, члени астрономічного гуртка, який працює на базі планетарію. Кожен з конкурсантів, як і в минулому та позаминулому роках, старанно підготував та захистив не одну, як передбачено положенням, а дві роботи у різних номінаціях.

Саме тому юні астрономи Вінниччини й зайняли в особистому заліку 6 призових місць та вибороли перше командне місце.

Настановчу бесіду з конкурсантками в планетарії напередодні Всеукраїнського конкурсу провели директор МКП «Вінницязеленбуд» Ігор Любовський, викладач факультету довузівської підготовки ВНТУ- технік планетарію Віктор Творун та керівник Вінницької команди Надія Почапська.

Ангеліна Паскаренко, Олеся Сенченко та Вікторія Паскаренко виправдали довіру вінничан

Науково – дослідницькі роботи наших гуртківців здобули визнання на Всеукраїнському рівні.

До кожної з представлених робіт, юні астрономи розробили електронні презентації, які успішно апробовані на лекціях у планетарії при висвітлені відповідних тем та здобули схвальну оцінку.

Профорієнтаціна робота зоряного дому

 

Варто відзначити, що юні астрономи успішно працюють і перемагають у конкурсах Малої Академії Наук. Випускники МАН пов’язують вибір професії з астрономією або науками, які будуть сприяти розвитку цієї найдавнішої з наук.

Превентивна робота планетарію

В планетарії створені сприятливі можливості для індивідуальної роботи з кожним гуртківцем. В практиці занять юних астрономів є такі традиційні форми роботи, як вечірні спостереження, коли керівник проводить з гуртківцями не тільки дні але й вечори.

Спостереження захоплюють дітвору та підлітків. Більшість із них вперше в житті навчилися розпізнавати сузір’я, орієнтуватися на місцевості за Місяцем та Полярою зорею, оцінювати блиск яскравих зір за зоряними величинами, ловити поглядом “падаючі зорі” метеорних потоків персеїд, квадрантид, леонід. А в планетарії для цього є всі можливості.

Астрономія виявилась справжньою всезагальною улюбленицею, вона забирає дітей з вулиці, відволікає їх від сумнівних занять.

Коли спрямовуємо в небо телескоп – байдужими не залишаються ні діти, ні дорослі, навіть якщо вони випадкові перехожі.

Незабаром планетарій оновиться і прийматиме своїх відвідувачів у набагато кращих умовах. Зараз у закладі проводиться капітальний ремонт. За майже півсторічну історію планетарію, це фактично перший капітальний ремонт. Протягом кількох останніх років частина будівлі була в оренді і використовувалась не за призначенням. Фірма, яка орендувала фойє планетарію, зробила перепланування, що погіршило технічний стан приміщення. Щоб зберегти освітній заклад, яким може похвалитися далеко не кожне місто, на початку минулого року було прийнято рішення про розірвання договору оренди та розпочато капітальний ремонт приміщень планетарію

Попри те, що ремонтні роботи ще тривають, планетарій продовжує приймати відвідувачів. Нещодавно для нього було придбано новий комп’ютер, кінопроектор та лазерний апарат. Це дає можливість демонструвати, наприклад, наближення до небесного тіла, політ боліда, падаючі зорі та багато інших цікавих небесних явищ та ефектів. Зараз модернізується головний апарат планетарію – проектор зір і небесних тіл «Малий Цейс». В ньому замінюються джерела світла першої половини минулого століття на високоефективні сучасні. Після реконструкції апарату «Малий Цейс» зорі і планети стануть в десять разів яскравішими, такими, як їх показує апарат «Великий Цейс». Зазнають реконструкції і панорами розміщені в планетарії. Їх зображення стануть в п`ять разів яскравішими. А панорама Вінниці стане сучасною, насиченою кольорами. Для звукових ефектів монтується нова електронна апаратура. Заплановано придбання комп`ютерів і проекторів для проведення феєричних сеансів-шоу.

«Планетарій є важливим історичним об’єктом нашого парку. Після завершення ремонту потрібно його вдосконалювати і додавати елементи, застосовуючи сучасні технологічні рішення, - зауважив міський голова Володимир Гройсман, відвідавши планетарій – Саме цим і займається адміністрація парку.

Розширення тематики лекцій

Розробляються нові теми відповідно до шкільної програми, астрономічних новин сьогодення та інтересів відвідувачів.

Наприклад, менше місяця у нас працює лектор - стажер Олена Почапська. Розроблені нею лекції, оснащені відповідними відеороликами та унаочненнями, вже стали популярними серед учнів молодших класів. Це лекції – сеанси:

·   «Обертання Землі.

·   Зміна пір року»

·   «Орієнтування на місцевості»

 

 

Успішне продовження виховної, освітньої та науково - дослідницької роботи, методична робота

Вінницький планетарій співпрацює з усіма науково – освітніми ланками області, є членом асоціації планетаріїв України.

Саме тому сюди поглибити свої знання приїздять не тільки учні, а й вчителі з багатьох областей України. Тільки за жовтень 2013 року Планетарій організовано відвідали групи викладачів астрономії з Кіровоградщини, Хмельниччини та Тернопільщини. Тут вони отримали не лише методичні поради, а й практичну допомогу у викладанні астрономії. Надія Почапська має методичні розробки, які затвердженні Вінницьким обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників, а саме її напрацювання:

·    Формування наукового світогляду учнів на основі астрономічної складової;

·    Дослідження глибин космосу та послання інопланетянам. Їх значення для сучасної науки;

·    Трактування історії календаря в аспекті кінця світу та об’єднавчої діяльності церков

пройшли експертну оцінку науково методичної ради Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, схвалені та рекомендовані до друку (Протокол №6. Від 4.09.2013року)

На фото учителі астрономії з Хмельниччини під час відвідування планетарію (22.10.2013 року)

Отже, Земля крутиться, Сонце сходить, ПЛАНЕТАРІЙ живе і працює повноцінним життям, працює та перебудовується.